Daiquiri, hvězda rumových koktejlů

Daiquiri je ověřenou koktejlovou stálicí. Kombinace pouhých tří surovin – rumu, limetkové šťávy a cukru – patří díky své jednoduchosti mezi nejoblíbenější. Podle průzkumu společnosti Drinks International, která každoročně zveřejňuje žebříček nejprodávanějších drinků světa, se Daiquiri dlouhodobě drží v top 5.

Za svou popularitu přitom vděčí i Ernestu Hemingwayovi. Slavný spisovatel byl známý svou láskou k Daiquiri a jedna z variant dokonce nese jeho jméno. Ostatně není jediným slavným milovníkem tohoto koktejlu. Za zmínku stojí také americké prezidentské volby v roce 1960, kdy J. F. Kennedy oslavil své vítězství v prezidentských volbách právě sklenkou osvěžujícího Daiquiri. Odkud se tento rumový zázrak vzal?

Jennings Cox na Kubě

Vznik většiny koktejlů je obestřen tajemstvím, ale Daiquiri v tomto ohledu představuje výjimku. Vděčíme za něj Jenningsi Coxovi, který recepturu vymyslel a zaznamenal si ji ve svém deníku. Překvapením ovšem je, že Cox nebyl barman a už vůbec ne Kubánec. Jak se tedy stalo, že jeden z nejslavnějších rumových koktejlů pevně spjatý s Kubou vymyslel americký inženýr?

Po roce 1898 a vítězství Ameriky ve válce se Španělskem připadla Kuba pod správu Američanů. Ti zde záhy začali těžit železnou rudu. A jedním z inženýrů, který se svým týmem pracoval nedaleko městečka Daiquirí, byl i Jennings Cox.

Kromě štědrých platů byly inženýrům přidělovány i dávky tabáku nebo rumu, které měly vynahradit práci mimo území USA. Cox dával přednost rumu a také rád experimentoval s různými kombinacemi ingrediencí. Jednou smíchal rum, limetku a cukr a koktejl, který pojmenoval Daiquiri, byl na světě.

Trochu jinak tento příběh vyprávěla Coxova vnučka. Podle ní probíhal v Coxově domě jednoho dne večírek se spoustou hostů. Když v průběhu večera došel gin, sáhl hostitel po rumu – a takto nepoeticky prý vznikl nový nápoj. Ať už to bylo jakkoli, autorství Jennigsi Coxovi již nikdo neodpáře.

Receptura na koktejl Daiquiri

6 cl bílého rumu

3 cl čerstvé limetkové šťávy

2 lžičky třtinového cukru (nebo 1,5 cl cukrového sirupu)

Všechny ingredience nadávkujte do šejkru na led a důkladně vyšekjrujte, aby se cukr zcela rozpustil. Přes sítko nalijte do předem vychlazené sklenky, ozdobte výsečí limetky a podávejte.

Abyste si koktejl maximálně vychutnali, věnujte péči i výběru správné sklenice na Daiquiri. Ideální je klasická koktejlový sklenka na nožce nebo sklenka typu coupette. Na e-shopu Barstore pak můžete vybírat z různých designů, od jednoduché klasiky po zdobnější kousky vhodné pro slavnostní příležitosti.

Výhodou jednoduché receptury Daiquiri je nepřeberné množství variací, které můžete vyzkoušet. Nebojte se experimentovat se sladkou a kyselou složkou – zkuste například nahradit cukrový sirup za ten z agáve nebo medovou vodu.

Frozen Daiquiri

Oblíbenou variantou je také Frozen Daiquiri, které se často dochucuje ovocem. Populární je zejména jahodová a broskvová verze. Ovoce jednoduše přidejte do mixéru spolu s ostatními ingrediencemi a rozmixujte dohladka. Nebo vzdáte hold slavnému spisovateli a vyzkoušíte Hemingway Special s dvojitou dávkou rumu, grapefruitovou šťávou a likérem Maraschino? Ať už sáhnete po jakékoliv variantě Daiquiri, rozhodně nešlápnete vedle.

Novinky o Alkoholu, které nesmíte propásnout!

Speciální nabídky pro vás 🎁

Přihlaste se k získání exkluzivní slevy a buďte informováni o našich nejnovějších produktech a nabídkách!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Alkoholický
Logo
Porovnejte položky
  • Total (0)
Porovnejte
0
Shopping cart