Vánoční trhy po celém světě: Jaké nápoje můžete ochutnat na cestách?

Atmosféra vánočních trhů je plná barev, vůní a chutí. Za ochutnání a přivonění stojí nejen typické vánoční pokrmy, ale také nápoje. Podívali jsme se, jaké typické nápoje najdete na vánočních trzích v různých částech Evropy.

Typickým nápojem vánočních trhů je bezesporu svařené víno, které si v různých podobách můžete vychutnat v několika evropských zemích: největší tradici má v německy mluvících zemích, ale místní svařená vína nemohou v předvánočním období chybět ani v Itálii, Španělsku nebo na Slovensku. V mnoha zemích si však můžete pochutnat i na jiných specialitách – vzpomeňte si například na naši medovinu.

vanocni punč

V Německu si můžete dát svařené víno a další netradiční nápoje.

Tradice vánočních trhů vznikla v Německu, kde se poprvé konaly v Drážďanech v roce 1434. Od té doby se Christkindlmarkt, jak se jim tam říká, začaly konat i v dalších německých městech a postupně se rozšířily do celé Evropy. Německé vánoční trhy patří dodnes k nejnavštěvovanějším a nejznámějším, a to především díky typickému jídlu a pití. Nejznámějším nápojem německých vánočních trhů je Glühwein neboli svařené víno. Lze si ho však vychutnat i na řadu netradičních způsobů – například s tvrdým alkoholem, nejčastěji rumem nebo amarettem, které mu dodají sílu. Oblíbený je také Eierpunsch, svařené bílé víno s příchutí vaječného koňaku. Neodpustitelná je také německá specialita Feuerzangenbowle. Jedná se o kuželovitý kousek cukru namočený v rumu, který postupně kape do svařeného vína.

A co by byly německé trhy bez piva? Pivo samozřejmě není nejideálnějším nápojem pro vychutnávání při teplotách pod bodem mrazu, ale Němci to vyřešili po svém, a tak na jejich vánočních trzích najdete vařené pivo. Podává se teplý a ochucený aromatickým kořením, často smíchaný s třešňovou šťávou, aby získal podobu svařeného vína.

Ke švédským Vánocům patří glögg, ale také vánoční pivo

Ve Švédsku, ale i v dalších skandinávských zemích, na vánočních trzích nebo na jakémkoli předvánočním večírku nesmí chybět glögg. V podstatě se jedná o svařené červené víno, ale v této severské verzi je ochuceno specifickou kombinací koření a také mandlemi a sušenými rozinkami, které se tradičně dávají na dno sklenice a přelévají horkým vínem. A samozřejmě nesmí chybět pořádná dávka tvrdého alkoholu, jako je bourbon nebo whisky, ale také vodka. Glögg by se měl ideálně připravovat několik dní předem, aby se chutě správně promísily.

Existuje však ještě jeden nápoj, který si Švédové neodmyslitelně spojují s vánočními svátky. Říká se mu julmust a někdy se označuje jako vánoční pivo, i když přesnější je vánoční limonáda. Jedná se totiž o sycený nealkoholický nápoj na bázi sladu, který si ve Švédsku získal oblibu v době prohibice – ale drží se dodnes. Chutí připomíná sladké kořenové pivo, ale každý Švéd by jednoduše řekl, že “chutná jako Vánoce”.

Vánoční chuť řemeslného piva ve Francii

Ve Francii si atmosféru vánočních trhů nejlépe užijete v Alsasku – štrasburský vánoční trh je jedním z nejkrásnějších v Evropě. Kromě svařeného vína je zde oblíbeným nápojem tmavý Christmas Ale, jantarově zbarvené, robustnější pivo s nádechem koření a citrusů, ale bez hořké chuti, vše z místních řemeslných pivovarů, na které je region právem hrdý. Stejně jako v Německu i zde můžete ochutnat vařené pivo ochucené kořením a medem.

Novinky o Alkoholu, které nesmíte propásnout!

Speciální nabídky pro vás 🎁

Přihlaste se k získání exkluzivní slevy a buďte informováni o našich nejnovějších produktech a nabídkách!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Alkoholický
Logo
Porovnejte položky
  • Total (0)
Porovnejte
0
Shopping cart