Zajímavá fakta ze světa ginu, která vás možná překvapí

Gin a míchané nápoje z tohoto nápoje jsou velmi oblíbené zejména v letních měsících. Proto jsme pro vás připravili několik zajímavostí, které vám budou závidět (nejen) na každém večírku, kde se bude podávat gin.

Gin byl původně léčivý přípravek

Pokud čtete náš blog pravidelně, není vám cizí, že mnoho druhů alkoholu bylo v průběhu času vyvinuto pro zdravotní účely – teprve postupem času si lidé uvědomili, že jim nejen chutná, ale také se po něm cítí jaksi šťastnější. Stejně tak tomu bylo s ginem, který se původně používal k zahřátí těla. Na dlouhých námořních plavbách ho angličtí námořníci kombinovali s dalším léčivým nápojem, tonikem, a vytvořili tak legendární a podle mnohých vůbec první míchaný nápoj Gin & Tonic. Více o historii ginu s tonikem si můžete přečíst v samostatném článku, kde se také dozvíte, který z těchto nápojů vznikl jako první.

sklenice ginu

Ginové šílenství

Ginové šílenství by nebyl špatný název pro míchaný nápoj, ale ve skutečnosti se tento termín používá k popisu skutečného historického období. Mluvíme o 18. století v Anglii, kdy pití ginu dosáhlo v Anglii obrovské popularity. A myslím tím opravdu obrovské – jen v Londýně bylo kolem roku 1730 více než 7 000 obchodů s ginem, takže jste si gin mohli koupit doslova na každém rohu. Byl oblíbený nejen mezi bohatými, ale i mezi chudými, protože ceny ginu byly v té době velmi nízké – mnohem nižší než ceny piva. Ačkoli se nám jako milovníkům ginu může zdát, že to musel být ráj na zemi, ve skutečnosti vedl ke zvýšení kriminality a nebezpečné míře závislosti obyvatelstva.

Gin s 80 % alkoholu?

Zůstaneme v dobách ginového šílenství v Londýně 18. století. Důvodem, proč byl gin pro chudší vrstvy v té době tak nebezpečný, bylo mimo jiné to, že mohl snadno obsahovat až 80 % alkoholu. Prodej ginu nebyl nijak omezen, obchodníci si destilovali pálenku sami a obchod s ginem si mohl otevřít každý. Navzdory své síle se pil ve velkém – protože Angličané do té doby pili hlavně pivo, dokázali často vypít stejné množství tohoto silného ginu. Ptáte se, jak to mohli přežít? Pravdou bohužel je, že často ani nepřežily. Tyto smutné události vedly v následujících letech k regulaci ginu, takže dnes ho můžeme popíjet bez výčitek.

Gin pouze z Londýna?

Ačkoli první gin údajně vznikl v Nizozemsku, je silně spojován s Anglií. Jistě jste si také všimli, že mnoho ginů je označeno jako London Dry. Věděli jste však, že v Londýně se nemusí nutně vyrábět jen gin? London Dry Gin ve skutečnosti označuje metodu, kterou se daný gin vyrábí: jedná se o neutrální obilný destilát, který se po přidání rostlinných látek (jalovce a různých bylin) znovu destiluje a nepřidává se do něj žádný cukr. Tento typ ginu je ideální pro přípravu míchaných nápojů. Pokud chcete zažít dokonalý zážitek z Londýna, doporučujeme gin London No1. v designovém balení ve tvaru ikonické londýnské telefonní budky!

Gin za tisíce eur

Co se vám vybaví, když slyšíte slovní spojení “gin, který by vám bylo líto vypít”? Ano, mluvíme o ceně nejdražšího ginu na světě. Tento byl vytvořen, jak jinak, ve Velké Británii v roce 2017. Je to Bombay Sapphire Revelation za 181 500 eur, který vypadá jako velký francouzský křišťálový flakon na parfém s uzávěrem zdobeným drahými kameny. Asi nás nepřekvapí, že bylo vyrobeno pouze 5 kusů. Nemusíte se však bát, že byste ve skutečnosti neochutnali nejdražší gin na světě.

Bombay Sapphire

Zajímavé giny

Pokud si někdo opravdu myslí, že giny jsou nudné a všechny vypadají a chutnají stejně, my v Alkoholicky.cz ho rádi vyvedeme z omylu. Kromě klasických ginů zde najdete i Simsala Gin pro ty, kteří se nebojí experimentovat: gin po smíchání s tonikem mění barvu z modré na fialovou. Jedinečnou modrou barvu nabízí London No1., růžový gin MOM LOVE se liší nejen barvou, ale i jemnou ovocnou chutí.

Novinky o Alkoholu, které nesmíte propásnout!

Speciální nabídky pro vás 🎁

Přihlaste se k získání exkluzivní slevy a buďte informováni o našich nejnovějších produktech a nabídkách!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Alkoholický
Logo
Porovnejte položky
  • Total (0)
Porovnejte
0
Shopping cart