Bílý nebo tmavý rum: jaký je mezi nimi rozdíl?

Každý má své vlastní preference, pokud jde o alkohol. Někteří lidé pijí pouze čirý alkohol (vodku, tequilu atd.), jiní si rádi dají něco tmavšího (whisky, bourbon, skotskou). A tím individuální preference nekončí – i na rum mají lidé velmi rozdílné názory.

Bílý nebo tmavý rum: jaký je mezi nimi rozdíl?

Někteří lidé si rum rádi vychutnávají čistý, jiní ho mají raději v míchaných nápojích. A někteří ho pijí jen tehdy, když ho přimíchají do studeného ovocného koktejlu. Základní charakteristikou rumu, podle které ho dělíme, je však jeho barva a to, zda dáváme přednost bílému nebo tmavému rumu.

Jaký je rozdíl mezi bílým a tmavým rumem? Vše závisí na chuti a barvě jednotlivých druhů rumu. Rozdíly v barvě se dají pochopit tak, že bílý rum nestárne, zatímco tmavý ano. Říkáme však “základní způsob”, protože ne vždy to platí pro každý rum.

Některé značky rumu přidávají do rumu karamel nebo barviva, aby změnily jeho barvu bez nutnosti zrání v sudech. Na druhou stranu některé stařené rumy, které mají tmavou barvu v důsledku zrání v sudech, lze filtrovat přes dřevěné uhlí, aby se tmavá barva odstranila. Barva rumu tedy vždy neznamená, zda je rum stařený, nebo ne, ani neznamená jeho chuťový profil.

Destilovaný alkohol má čirou průzračnou barvu. Je to prostě důsledek procesu destilace a stejný důvod, proč jsou vodka a tequila při svém vzniku čiré tekutiny. Nejtradičnějším způsobem, jak rumu dodat barvu, je proces zrání v sudech. Čím déle stárne, tím tmavší je jeho barva. Kromě různých chuťových profilů, které odlišují různé rumy, pak získává různé odstíny barvy.

Rum má v USA a Karibiku dlouhou historii. Někteří lidé si rum spojují s piráty, jiní s jarními prázdninami na vysoké škole, další s historií USA, ale každý si ho může spojit s dobrou zábavou a lahodnou chutí. Je to univerzální alkohol, který téměř vždy potěší.

rum

Jaký je původ rumu?

Když se řekne rum, mnoho lidí si vybaví piráty, ale jeho historie sahá mnohem dál. Rum vznikl a byl vytvořen v 50. letech 16. století na Barbadosu, kde byl poprvé zmíněn ve starých záznamech. Původně se mu říkalo “kill-devil” nebo “rumbullion”, ale nakonec dostal zkrácený a stále známý název – rum.

Rum byl první destilovanou lihovinou v počátcích historie USA. Rum New England se v USA vyrábí již více než 300 let. Až do roku 1900, kdy se objevily gin a vodka, to byl jeden z mála dostupných alkoholů. Rum má bohužel temnou minulost, protože byl poprvé hojně používán v koloniálním obchodu s otroky. Otroci byli vyměňováni za melasu, která se pak měnila na rum a vyměňovala za další otroky. Jedná se o destilovaný alkohol, který se vyrábí buď z melasy (zbytek po krystalizaci cukrové třtiny), nebo ze šťávy z cukrové třtiny, pokud melasa není k dispozici. Těžké a tmavé rumy jsou původní a nejstarší druhy rumů pocházejí z Barbadosu, Jamajky a Guyany. Suché a lehké rumy se začaly vyrábět až v 19. století.

Které rumy jsou nejoblíbenější?

Rum je skvělý alkohol na večírky. Pokud se rozhodnete pro rum, který je ideální pro dny strávené lenošením u bazénu nebo na pláži, nemůžete udělat chybu. Pokud s rumem teprve začínáte nebo potřebujete inspiraci, podívejte se na náš seznam nejoblíbenějších rumů (bílých i tmavých). Pokud najdete ten, který je vám nejbližší, nezapomeňte si rum objednat na bottles.co.uk a my vám ho rychle a bezpečně doručíme.

Bílý rum

 • Bacardi rum – jeden z nejklasičtějších a nejznámějších rumů. Jedná se o kvalitní rum za skvělou cenu. Bacardi se filtruje přes dřevěné uhlí a poté zraje v sudech z bílého dubu, aby vznikl čistý a jemný rum.
 • Captain Morgan – pravou chuť Karibiku vám přinese bílý rum Captain Morgan, který doporučujeme ochutnat v některém z vašich oblíbených koktejlů s bílým rumem. Pro klasické kubánské Mojito ho smíchejte se sodovou vodou, limetkou a drcenými lístky máty a vytvořte ovocné mistrovské dílo.
 • Malibu – rum Malibu je synonymem pro dovolenou na pláži a jarní prázdniny. Tento rum je známý svou lahodnou kokosovou chutí, která se hodí ke všem tropickým nápojům, jako jsou například mražené daiquiri.

Tmavý rum

 • Captain Morgan – je kultovní značka rumu. Pijáci rumu po celém světě znají jejich vynikající tmavé rumy. Jedná se o karibský rum s tajnou směsí koření v kombinaci s tóny vanilky a karamelu.
 • Kraken rum – další skvělý rum z Karibiku. Směs koření se mísí s tóny kávy, karamelu a karamelu a vytváří tak jedinečnou chuť.
 • Plantation – rum z Barbadosu, který zraje pět let. Je obohacena o banán z flambovaných bobulí, kokos a tóny sušeného ovoce, které se postarají o opravdu příjemný zážitek z pití.

Jaké jsou klasické rumové koktejly ?

Teď, když znáte historii rumu a rozdíl mezi světlými a tmavými barevnými variantami, je čas přejít k tomu nejzábavnějšímu: koktejlům. Některé rumy jsou určeny k pití čisté, většinu rumů však můžete pít smíchané s vaším oblíbeným nápojem.

Ať už si dáte něco tropického a ovocného, nebo tmavého a těžkého, rumových koktejlů si můžete vychutnat spoustu. Zde je několik klasických receptů na koktejly s bílým i tmavým rumem.

 • Daiquiri – recept se skvěle hodí na večírky nebo k objednání v koktejlovém baru. Potřebujete bílý rum, limetkovou šťávu a sirup. Směs protřepejte, přeceďte a podávejte v chlazené sklenici.
 • Dark ‘n’ Stormy – tento koktejl pochází z Bermud a jeho příprava je jednoduchá a snadná. Potřebujete tmavý rum a zázvorové pivo. Smíchejte s ledem, přidejte limetku na ozdobu a je to!
 • Mojito – Každý má rád dobré mojito. Je to tak univerzální nápoj, protože do něj můžete přidat různé příchutě, například ostružiny nebo borůvky. Původní recept obsahuje limetky, cukr, lístky máty, bílý rum a sodu. Mátové lístky a limetky rozmixujete, přidáte rum a ochutíte sodou.
 • Mai Tai : Lehký a osvěžující citrusový nápoj, ideální na večírky a posezení u bazénu. Potřebujete bílý rum, triple sec, citronovou šťávu, limetkovou šťávu a amaretto. Vše vložte do šejkru s ledem, protřepejte, přelijte ledem a můžete podávat. Nezapomeňte na citronovou a limetkovou ozdobu!
 • Cable Car : rumová verze koktejlu martini. Budete potřebovat kořeněný rum, citronovou šťávu, curacao a jednoduchý sirup. Vše protřepejte s ledem a pak nalijte do sklenice se skořicí a cukrem.

rum

Závěr

Rum je v různých částech světa k dostání již stovky let a jeho historie trvá více než 300 let. Pochází z karibských zemí, jako je Barbados a Jamajka. V USA se začalo v Nové Anglii. Rum je lahodný destilát vyráběný z melasy nebo šťávy z cukrové třtiny. Stejně jako mnoho jiných likérů se vyrábí ve světlých a tmavých variantách. Rozdíl mezi oběma druhy je v barvě a chuti, přičemž barva rumu se mění s procesem stárnutí.

Novinky o Alkoholu, které nesmíte propásnout!

Speciální nabídky pro vás 🎁

Přihlaste se k získání exkluzivní slevy a buďte informováni o našich nejnovějších produktech a nabídkách!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Alkoholický
Logo
Porovnejte položky
 • Total (0)
Porovnejte
0
Shopping cart