Koňak je brandy, ale brandy už není koňak? Jak to vlastně je?

Představte si, že večer po náročném dni sedíte ve svém oblíbeném křesle, ve sklenici se leskne sladký, ovocný, nasládlý nápoj s nahnědlými odstíny a vy pomalu vychutnáváte zaslouženou brandy v šeru končícího dne… nebo koňak?

V té příjemné chvíli uvolnění na tom samozřejmě tolik nezáleží. Nyní se ale podívejme, jaká ta brandy nebo koňak vlastně je.

Brandy je víno nebo ovocný destilát vyráběný ze zkvašených ovocných šťáv. K výrobě lze použít jak hrozny (vinná pálenka), tak jakékoli jiné ovoce (švestky, třešně, jablka). Otcem všech brandy je však vinná pálenka. Dokonce i samotný název brandy, který pochází z nizozemského brandewijn, znamená ohnivé nebo (s)pečené víno. A právě holandské obchodníky považují některé historické prameny za zakladatele výroby brandy.

Destilací vína prý dokázali vyrobit ještě méně kvalitní víno. Když v 17. století poklesl zájem o víno, rozhodli se francouzští vinaři zpracovávat víno stejným způsobem. Tak vznikl slavný koňak. Jiné zdroje uvádějí, že koňak se v oblasti Cognac v jihozápadní Francii vyrábí již od 17. století. Když začal trh s vínem stagnovat, bylo nutné víno déle uchovávat v sudech. Tak vznikl tento lahodný nápoj s vůní vinné révy a dubu. Bez ohledu na svůj původ si koňak dodnes zachovává své specifické vlastnosti.

Koňak je stejně jako brandy vinný destilát.

Zatímco brandy se může vyrábět kdekoli na světě, pravý koňak je registrován a patentován a může se vyrábět pouze v šesti zákonem schválených oblastech v okolí francouzského města Cognac (Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois a Bois Ordinaires). K jeho výrobě se mohou používat pouze schválené odrůdy (Ugni Blanc, nazývané také St. Émillion, Folle Blanche, Colombard, Montils). Za svou jedinečnost vděčí dvojité destilaci v měděných nádobách známých jako Charentais. Pouze to nejlepší z druhé destilace pak zraje v dubových sudech z oblasti Limousin nebo Troncais. Koňak je vázán na určitý region. Stejně jako populární rum Diplomatico může pocházet pouze z Venezuely, pravý koňak může pocházet pouze z Francie.

Existuje několik tradičních výrobců koňaku. Nejstarším výrobcem koňaku je Martell. Zakladatelem značky je Jean Martell. S výrobou koňaku začal v roce 1715. Hennessy je největším světovým výrobcem koňaku. Společnost byla založena v roce 1765 irským přistěhovalcem Richardem Hennessym, který jako první předznamenal věk koňaku. Dnes dělíme koňaky do tří základních kategorií, a to na Very Special (5 až 10 let), Very Superior Old Pale (10 až 20 let) a Extra Old (30 let a více).

Také jste právě dostali chuť ochutnat originální koňak? Nechte se unést výjimečnou vůní Hennessy X.O. s vůní medu a jemným nádechem skořice. Nebo vám ovocné tóny koňaku Courvoisier V.S. znějí lahodněji? Prodáváme alkohol online. Nabízíme pouze kvalitní alkohol od prověřených značek a rádi vám ho zítra doručíme.

Alkoholický
Logo
Porovnejte položky
  • Total (0)
Porovnejte
0
Shopping cart