I když máte na stole láhev brandy, není jisté, zda si budete moci poklad v ní ukrytý náležitě vychutnat. Degustace brandy by měla být potěšením a polechtáním smyslů. Pojďme odhalit tajemství jeho chuti.
Za chutí jemné brandy není nic jiného než pálení vína. Pálenka se však může vyrábět i z kvašeného ovoce, které pak zraje v dubových sudech. Nejznámější brandy neboli koňaky pocházejí z francouzské oblasti Cognac.
Tipy, Jak správně pít brandy
Nejčastěji se podává ve sklenicích ve tvaru tulipánu. Vzhledově se jedná o silnější zaoblené sklo se zúženou horní částí. Do sklenice ve tvaru tulipánu nalijte maximálně 20-30 ml alkoholu, abyste si brandy plně vychutnali.
Jeho teplota by neměla překročit 17 až 21 stupňů. Po nalití této jantarové lihoviny počkejte asi minutu a napijte se z ní. Nic nezkazíte, když sklenici zahřejete dlaní a občas zamícháte její povrch. Pokud ochutnáváte více druhů brandy, neutralizujte chuť mezi nimi hořkou čokoládou, obyčejnou vodou nebo sušeným ovocem.
Jiný kraj, jiná mrav
Jakmile opustíte hranice Česka, zjistíte, že brandy se v každé zemi pije jinak. Angličané mají například rádi brandy smíchané se sodovou vodou a připravují z něj long drink. Ve Španělsku je součástí typického koktejlu zvaného Sangria, který obsahuje červené víno a ovoce. Není divu, že se brandy dá kombinovat na tolik různých způsobů, protože má tolik variant.
Ovocná, bylinná, kořeněná, čokoládová – stačí si vybrat chuť, která vám nejvíce vyhovuje. V našem vyhledávači si můžete vybrat z desítek druhů brandy.