Nejstarší whisky na planetě

Macallan 81 Y.O., nejstarší jednosladová skotská whisky na světě, která byla loni vydražena v prestižní aukční síni Sotheby’s za rekordní částku, stále zaznamenává rapidní růst své hodnoty. Tím pádem jsou rozptýleny obavy některých investorů ohledně možného negativního vlivu rekordní inflace a globální recese na trh s ultraprémiovou whisky.

V říjnu 2022 byla jediná lahvička Macallan 81-Year-Old Single Malt nabídnuta na aukci v Sotheby’s v Londýně. V okamžiku, kdy padlo dražební kladívko, britský soukromý sběratel zaplatil za tuto whisky ohromných 325 740 dolarů. Tuto lahvičku však nelze považovat za obyčejnou skotskou whisky. Macallan The Reach je 81 let stará whisky pocházející z uznávané palírny ve Speyside, což ji činí nejstarší single malt whisky, která kdy byla nalahvována. Whisky byla destilována ještě před vstupem Spojených států do druhé světové války a od roku 1940 zrajela trpělivě v jediném dubovém sudu, ve kterém předtím dozrávalo sherry.

WHISKY MACALLAN THE REACH

Společnost Macallan uvedla na trh 288 lahviček této mimořádné whisky již v únoru 2022. Několik lahviček se dostalo do specializovaných maloobchodů v Las Vegas, kde se prodávaly za 125 000 dolarů. O pouhých osm měsíců později cena této vynikající whisky více než trojnásobně vzrostla. Lahvička neohromuje pouze obsahem, ale také svým exkluzivním provedením. Tři bronzové ruce, které drží lahvičku s elegantním hrdlem, byly vytvořeny skotskou sochařkou Saskií Robinson. Tyto ruce symbolizují uznání lidí spojených se společností Macallan – master blenderky Kirsteen Campbellové, bývalého ředitele Allana Shiacha a, což je snad ještě důležitější, zaměstnanců palírny z roku 1940. Bronzová podstava a lahvička jsou uloženy ve skříni vyrobené na zakázku z padlého jilmového dřeva, který byl v roce 1940 vysazen na pozemku The Macallan Estate. Tato jednosladová whisky Macallan je strohá a komplexní, s dovedně začleněnými jemnými tóny rašelinového dýmu. Má bohatou kaštanovou barvu a na patře se kromě koření a zázvoru objevují výrazné tóny tmavé čokolády, kůže a karamelizovaných švestek. Jde o opravdový unikát svého druhu.

Skotská malt WHISKY – VYJÍMEČNÁ INVESTICE

Podle Jonnyho Fowlea, který vede rychle se rozvíjející divizi zahrnující whisky, koňak, rum a další destiláty v aukční síni Sotheby’s, bylo možné takový vzestup ceny očekávat.

“Tento mimořádný výsledek pro nejstarší whisky, která se kdy objevila na aukci, je naprosto zasloužený,” uvedl v oficiálním prohlášení po uzavření aukce dne 5. října. “Verze speciálních jednosladových whisky jsou vždy silně žádané, a jak jsme se přibližovali ke konci aukce, bylo vidět, jak se konkurenční nabídky přehánějí a tlačí konečnou cenu ještě výše, téměř na trojnásobek odhadované hodnoty. Stáří, vzácnost a původ – to jsou opět klíčové faktory pro sběratele.”

Nicméně, zdali vítěz aukce získal lahvičku whisky, která opravdu tak výtečně chutná, zůstává otázkou. Vzhledem k tomu, že téměř nikdo na světě whisky se nechlubil tím, že by ji ochutnal, tuto otázku nelze jednoznačně zodpovědět. Pokud však disponujete částkou 326 000 dolarů určenou pro tento účel, můžete se stát prvním, kdo to zjistí. Nicméně je třeba poznamenat, že dnes budete pravděpodobně potřebovat ještě větší finanční obnos.

Novinky o Alkoholu, které nesmíte propásnout!

Speciální nabídky pro vás 🎁

Přihlaste se k získání exkluzivní slevy a buďte informováni o našich nejnovějších produktech a nabídkách!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Alkoholický
Logo
Porovnejte položky
  • Total (0)
Porovnejte
0
Shopping cart