Whisky a bourbon jsou dobře známými pojmy. Málokdo ale ví, jak konkrétně se mezi sebou liší. Každý bourbon sice spadá do kategorie whisky, na druhou stranu označení whisky ještě nemusí nutně znamenat, že se jedná o bourbon. Sepsali jsme pro vás rozdíly mezi těmito oblíbenými destiláty, abyste měli jednou provždy jasno.
Vznik whisky
Obecná definice whisky říká, že se jedná o destilovaný alkohol zrající v dřevěných sudech, který se vyrábí z obilných zrn a z kukuřice. Obvykle se používá ječný slad, žito a pšenice. Zmínky o první (skotské) whisky máme už z roku 1494. Tehdy se jí pravděpodobně říkalo Uisge Beatha, což v gaelštině znamená voda života. Slovo whisky se poprvé objevilo v roce 1755.
Pozn.: Možná už jste zahlédli i označení „whiskey“ – nejedná se o překlep, záleží na zemi původu destilátu. Variantě „whiskey“ obvykle dávají přednost USA a Irsko. Skotsko, Kanada, Japonsko a ostatní země preferují variantu „whisky“.
Stejně zajímavá je i americká cesta oblíbeného destilátu. Do USA se whisky dostala díky imigrantům proudícím z Anglie a Irska, kteří prchali před chudobou, hladem a náboženskou perzekucí. S sebou přitom přinesli umění destilace whisky. Do té doby se v Americe pily především pálenky z ovoce (applejack), lihoviny vyráběné z brambor či tuřínu a rum.
Jak to bylo s kukuřicí?
Bourbon má své kořeny v americkém státě Kentucky. V 18. století se zdejší farmáři pokusili zužitkovat nadbytek úrody a vypálili kukuřici. I když prvotním důvodem byl spíše nedostatek žita a ječmene pro pálení „opravdové“ whisky, tehdy přebytečná kukuřice si pro své vlastnosti rychle získala přízeň mistrů palírníků. A Kentucky, kde se kukuřici vždy dařilo, se stalo domovem bourbonu.
Whisky vs. bourbon
Obecně můžeme říct, že bourbon je druh whisky, podobně jako cognac je druh brandy nebo šampaňské druh šumivého vína. Tudíž každý bourbon je whisky, ale ne každá whisky je bourbon.
Aby byla whisky klasifikována jako bourbon, musí splnit několik kritérií. Nejdůležitější je obsah kukuřice v rozmezí 51-80 %. Právě ta mu dodává specifickou, výraznou sladkou chuť, jemnost a medové tóny. Druhou podmínkou je zeměpisná oblast – americké předpisy uvádějí, že pravý bourbon musí být vyroben na území USA. Ne nutně ve státě Kentucky, přesto se udává, že 95 % bourbonu pochází právě odsud.
Dalším požadavkem jsou sudy – je potřeba, aby byly použity nové opálené sudy z bílého dubu. Bourbon nesmí zrát v sudu, ve kterém již předtím ležel bourbon nebo cokoliv jiného. Tisíce sudů tak putuje z USA do celého světa, kde jsou využity například pro zrání whisky, rumu a dalších nápojů vyžadujících staření.
Mezi americkou a skotskou whisky panuje rozdíl také v délce zrání. Bourbon musí podle zákona zůstat v sudech minimálně dva roky, u skotské whisky jsou to minimálně tři roky.
Bourbon, nebo whisky? Nakonec nezáleží na přesném pojmenování, ale na tom, zda jste našli svého oblíbence. Nebojte se experimentovat, svět destilátů nabízí spoustu zajímavých produktů, které stojí za to ochutnat.
Sklenice na whisky bývají většinou široké s tlustým skleněným dnem. Slangově se jim říká whiskovky a v angličtině je najdeme pod pojmy jako old fashioned glass, lowball glass či rock glass. Jestli si do whisky přidáte led je už jen na vás…