Rum Dictador 20 – recenze

Rum Dictador 20. Vlastně už o něm můžeme mluvit jako o klasice na českých pultech, protože to byla jedna z prvních prémiových značek na našem dvorečku, kterou si díky dobré distribuci můžeme spojit jak se supermarkety, tak s dobrými restauracemi.

Jméno Dictador

Název pochází od šlechtice jménem Severo Arango y Ferro, který přišel do dnešní Kolumbie (tehdy se nazývala Nová Granada, která zahrnovala dnešní Kolumbii, Ekvádor a Venezuelu) v 18. století. Přišel tam, aby zlepšil výběr daní pro španělskou korunu, a lidé ho kvůli jeho osobnosti začali nazývat diktátorem.

Nicméně, jak už to v podobných příbězích bývá, potkal v oblasti rum a trochu se do něj zamiloval :). A tak místo toho, aby pokračoval ve zpřísňování kolumbijského daňového systému, začal ve větším měřítku obchodovat s rumem.

V roce 1913 si jeden z potomků – Julio Arango y Parra – splnil jeden ze snů svého předka a založil palírnu rumu – Distileria Columbiana.

V současné době je mistrem míchačem jeden z potomků Julia Aranga y Parry – Hernan Parra. Rodinná tradice se tedy zachovala.

A mimochodem, musím si udělat výlet do oblasti Cartagena des Indias, kde se podle společnosti rum vyrábí, protože ta oblast musí mít něco do sebe. Jak jsem slyšel vyprávět, i naši krajané byli po návštěvě okouzleni tímto místem a rozhodli se do značky investovat a pomoci jí růst, mimo jiné v oblasti marketingu, a rozšířit prodej na mnoho zahraničních trhů.

Rum Dictador 20

Tento rum se vyrábí z fermentovaného panenského třtinového medu neboli lehké melasy, jinými slovy z třtinového sirupu, což je mezistupeň mezi šťávou z cukrové třtiny (šťáva získaná přímo ze stonku cukrové třtiny) a melasou, která se vyrábí vařením a částečným odpařováním třtinové šťávy. Takový sirup se vyznačuje světlejší barvou a jemnější chutí než vlastní melasa.

Stejně jako rum Dictador 12 je i rum Dictador 20 podle společnosti destilován částečně v alembiku a částečně v kontinuální koloně, čímž vzniká rum střední komplexnosti. Zrání pak probíhá v dubových sudech, nejsou žádné informace po čem, předpokládáme, že po Bourbonu.

Zrání probíhá metodou solera a stejně jako u této metody není zcela jasné, co v tomto případě znamená 20 let – chybí informace, nebo jsem se k nim nedostal. U metody solera by se obvykle mělo uvádět stáří nejstaršího destilátu, ale ne vždy tomu tak je. V případě “12” jsem zjistil, že se jedná o směs 8-14 let a 12 je průměr. Pokud bychom se řídili analogií, mělo by uvedených “20” odpovídat průměrnému stáří destilátu.

[EDIT] 8.12.22, podle zástupce značky Dictador “20s” v tomto případě znamená minimální věk směsi a Solera znamená vlastní systém zrání rumu vynalezený v jeho palírně.

Vzhled rumu

Láhev je skvělý nápad, který na trhu vyniká svým světlo nepropouštějícím obalem. Je z něj cítit prestižní povaha rumu a snaha značky být “prémiová”. Na několika místech jsem se dočetl, že za výrobu těchto lahví jsou zodpovědní Japonci. Zajímavé téma.

Rum ve sklenici se prezentuje velmi dobře, je vyzrálý. Barva je mahagonová.

Vůně rumu

Podle výrobce jsou v ní cítit mimo jiné tóny karamelu, vanilky, medu, karamelu, pražené kávy nebo dubu. Vůně je velmi příjemná a již dává tušit, co můžeme očekávat dále, protože i hlavní chuť nás provede podobným obrysem chutí.

Chuť

Je cítit, že se jedná o rum s takzvaným “středním tělem”, což znamená, že je v něm patrný charakter spojený s alembickou destilací a zároveň jemnost destilace v koloně. Stejně jako ve vůni jsou patrné tóny karamelu, vanilky, medu a také kakaa nebo kávy. Chuť mi vyhovovala, i když mi k vyššímu hodnocení chyběla větší bohatost a množství chutí. Je to rum s nízkým obsahem cukru, což se mi na něm také líbilo.

Dochuť je příjemná, lehce peprná, středně dlouhá.

Moje hodnocení rumu Dictador 20:

Vzhled: 1/1
Zápach: 1,75/2
Počáteční chuť: 0,75/1
Chuť: 3,25/4
Dochuť: 1,5/2

Celkem: 8.25/10

Podle mého názoru se jedná o velmi dobrou, jistou nabídku s přirozenou chuťovou linií rumu, bezpečnou, vyváženou a velmi atraktivní lahví.

Další hodnocení:

Na stupnici rumů do 20 let – 3,5/5

Jak konzumovat – sólo, prémiové koktejly, kde hraje velkou roli rumová chuť – na tomto rumu jsem pil skvělý Old Fashioned.

Novinky o Alkoholu, které nesmíte propásnout!

Speciální nabídky pro vás 🎁

Přihlaste se k získání exkluzivní slevy a buďte informováni o našich nejnovějších produktech a nabídkách!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Alkoholický
Logo
Porovnejte položky
  • Total (0)
Porovnejte
0
Shopping cart