Na tuto recenzi jsem se chystal dlouho. Nevím proč, ale opravdu velmi dlouho. Možná to bylo kvůli tomu, že jsem si byl vědom emocí, které tento produkt vyvolává po celém světě. Možná to bylo kvůli tomu, že jsem si automaticky stanovil vysoká očekávání pro tuto recenzi, jako třeba pro recenzi rumu Gran Imperio z Biedronky. Není snadné napsat dobrou recenzi na špatný produkt, pokud chcete, aby byla kvalitní. Protože je snadné se vysmívat špatnému produktu, ale složitější je vysvětlit proč je špatný. A ještě složitější, když víte, že existuje spousta lidí, kteří tento produkt milují. Ale o vkusu se v této recenzi bude mluvit méně. Spíše se zaměříme na jiné aspekty.
Umělé přísady v rumu
Poslední dobou umělé přísady a cukr ovládají velkou část diskuzí v rumovém světě. Hlavně cukr (jako hlavní viník, i když někdy se tím pojí i další přísady), na nějž je psáno a mluveno hodně. Cukr vyvolává emoce a rozděluje rumovou komunitu. Richald Seale z destilerie Forusquare vyšel na barikády s praporem revoluce a ukázal, že lze vyrábět výborný rum bez umělých přísad. Získal své odpůrce i stoupence. V mě našel stoupence, který začal brát v úvahu nejen technické aspekty rumu, ale i to, zda se něco do rumu přidává. A kdo si uvědomil, že cukr je narkotikum 21. století, které se dostává do mnoha částí světa, včetně rumové komunity. Ale to je téma pro jiný článek.
Stala se také důležitou transparentnost vedení obchodu, protože debata ohledně cukru se řídí následovně. Existují ti, kteří jsou proti přidávání čehokoli, jsou tací, kteří říkají, že jim to chutná a výrobci si mohou dávat cokoli chtějí, a pak jsou ti, kteří jsou uprostřed. Ti říkají, že cukr může být, ale měl by být alespoň uveden na etiketě, aby vědomý spotřebitel věděl, co kupuje. Důraz na vědomý spotřebitel, protože na nevědomého se dají udělat dobré obchody. Lze vzít libovolný rum, přidat k němu přísady a tvrdit, že je to super prémiový rum.
Rum, tak přesně. Vždy mě zajímalo, zda pivo smíchané s džusem stále nazýváme pivem? Nebo mluvíme o produktu Radler? Sladká voda smíchaná s barvivem a oslazená je stále voda nebo již nápoj? A káva s mlékem a cukrem je stále káva? A rum osladzovaný, barvený a ochucovaný umělými přísadami je stále rumem. Proč?
Cukr, vanilka, glycerol. S rozvojem odvětví a čím dál větším zaměřením na detaily se člověk stává odborníkem v oboru potravinářství. Právě tyto složky jsou za technikami “vyhlazování” rumu, což jsou takzvané vyhlazovací techniky. Vyhlazování znamená udělat rum lehčím, aby lépe sklouzl, byl lepší, sladší a voněl vanilkou, protože každý má rád vanilku, a pokud je to vanilka místo přírodní vanilky, kdo by si všiml písmenkového rozdílu. Ale proč by mělo někoho zajímat? Samozřejmě ve prospěch spotřebitele, aby mu chutnalo. To je lež. Stejně jako v případě piva, kdy se doporučuje pít při správné teplotě, která zakrývá slabou chuť, tak i zde se používá cukr a další přísady na vyhlazení nízké kvality alkoholu. Ale opravdu je třeba vyhlazovat kvalitní alkohol?
Pojďme na věc. Rum Don Papa 7.
Vzhled je velmi elegantní. Oválná láhev, hezky zdobená. Cena – kolem 900 Kč. Za podobnou cenu můžete získat legendární rum – Mount Gay z Barbadosu, nejnovější vydání zrání od 5 do 17 let v směsi destilátu z alambiku a sloupové destilace. Bez umělých přísad, přírodní rum zráný v sudech po whisky, bourbonu a koňaku (nejnovější směs). Levnější je další legenda – 12letý Appleton Estate. Co se týče přísad, nemusím zdůrazňovat. Mám další příklady.
Na etiketě nás zvědavě pozoruje vážený pán. Papa Isio, významná postava filipínské revoluce 19. století. Co ještě najdeme na etiketě? Informace, že rum zraje 7 let v dubových sudech na svazích hory Kanlaon, kde byl “dokonale smíchán. S bohatou, ale jemnou chutí a jemným dotekem vanilky…”.
Rum je destilován společností Bleeding Heart Rum Co. (nemáme informace o tom, v jakém druhu destilačního zařízení, ale předpokládáme, že pokud se nemají čím chlubit, bude to slabý sloup/multisloup), vyráběný společností Ginebra San Miguel Inc. na zakázku Chat Noir Co, pouze pro export.
Co v sklenici? Rum Don Papa 7 – vzhled a vůně
Pokud jde o barvu, máme zlatavý odstín nápoje. Při nádechu nám voní vanilkou, silně (až tak, že je pro mě těžké vnímat něco jiného), docela agresivní, sladká, a bohužel, později to potvrzuje – umělá vůně. Tato vůně mi připomíná sirup Tusipect. Naposledy jsem měl tak silně umělý rum v podobě Pyrat XO, ale tam přeháněli s umělým pomerančem, zatímco zde s vanilkou. I tam mi rum voněl jako sirup. Ne, nemyslím si, že by to byla náhoda.
Rum Don Papa 7 – Chuť
To samé platí i pro chuť. Vanilka, sladkost, skořice, cukrovinka, sladký pomeranč. Rum je velmi plochý, nemá hloubku chuti, rychle mizí a na patře zanechává sladkou stopu.
Začal jsem se ptát, co se děje, proč mi to tak nesedí. Dlouho jsem se k tomu dostával, jak jsem zmínil na začátku, a to opravdu velmi dlouho, než jsem se pustil do této recenze. Stačí říci, že je to asi nejdéle otevřený rum v mé sbírce. A stále jsem ho nedokázal dopít. Až jsem narazil na článek uznávaného autora v oblasti rumu – Cyrila Weglarze (Francouze, ale rád bych se ho zeptal na jeho polské kořeny). Napsal článek s názvem “Czy to naprawdę rum?” (Skutečný rum?), ve kterém se zabývá podvody v rumovém světě, včetně osladzování a přidávání umělých látek.
Mezi těmito látkami jsou vanilka a glycerol, což Cyrila přesvědčilo, že je třeba se podívat na laboratorní testy. Poslal 11 vzorků rumu, u nichž měl podezření, že obsahují přídavky. A mezi těmito vzorky byl i náš Rum Don Papa 7.
Co zjistil? Glycerol? 2,4 g/l, desetkrát více než u Zacapy 23, což už je dost sladká. Cukr? 29 g/l, pouze Diplomatico a Centenario mají více, ale 29 je stále hodně. A vanilka? To je úplně jiná liga. 359 mg/l, téměř 75krát (!) více než druhý v pořadí Diplomatico, i když by tam vanilka vůbec být neměla. Protože proč by výsledky měly být ovlivněny přirozenou expozicí rumu na vypálených dubových sudech?
Ano, milí přátelé. Za 920 Kč dostanete rum, u kterého nemáte tušení, jak byl vyroben, osladzován cukrem a ochucován vanilkou (opravdu na etiketě stojí “dotkničním vanilka”? To musí být chyba, ne?). A přesto je to prodáváno jako rum a to za prémiovou cenu. Ne, to není správné. Nepatří do kategorie rumu. Je to spíše nápoj, radler, který může mít jiné názvy.
Moje hodnocení rumu Don Papa 7:
- Vzhled: 0,5/1
- Vůně: 0,5/2
- Počáteční chuť: 0,5/1
- Chuť: 0,5/4
- Poznámka: 0,5/2
Celkově: 2,5/10
Pokud chcete zkontrolovat, zda vašemu rumu nejsou přidávány potenciální přísady, než se dostaneme k požadavku uvádění složení na etiketách, na stránkách jako Fat Rum Pirate, Johnny Drejer, Cpt Jimbo, nebo finského státního monopolu Alko (s detailními informacemi o konkrétních produktech) najdete testy hydrometrem, kterým lze zjistit přítomnost potenciálních přísad. Samozřejmě to nejsou laboratorní testy, ale poskytují nějaký rámec.
Jak jste mohli vidět, ve zmíněné recenzi bylo mluveno jen málo o samotném vkusu rumu. Chápu, že mnoha lidem tento nápoj může chutnat, a to respektuji. Každý má své preference. Ale tento konkrétní produkt, Rum Don Papa 7, slouží jako ilustrace anglického rčení: “Pijte to, co máte rádi, vězte, co pijete, a za co platíte.”