Pokud jste se v poslední době začali zajímat o svět rumu, možná jste již slyšeli o značkách Foursquare a Velier. A také možná víte, že společnost Velier vydává fantastické lahve rumu produkované právě v destilerii Foursquare, které si oblíbili rumoví nadšenci z celého světa. Dnes se podíváme na nejnovější spolupráci těchto dvou značek – rum Foursquare Sassafras.
Foursquare a Velier – Úspěšný tým
Ale než se ponoříme do recenze, pojďme si připomenout tyto dvě značky, pokud jste o nich dosud neslyšeli (což je třeba rychle dohnat). Foursquare je často považován za nejlepší destilerii na světě (tuto destilérii ocenili i organizátoři různých soutěží a udělovali jí různá ocenění). Tuto destilerii vede ikona světa rumu, Richard Seale. Velier je italský importér alkoholu, který je známý zejména svými fantastickými edicemi nezávislých rumů v různých sériích (Caroni!, Demerara, Foursquare, série Habitation Velier, Villa Paradisetto a mnoho dalších). Luca Gargano stojí v čele této společnosti a určuje směr, kterým se rumový průmysl ubírá (Garganova klasifikace rumů, zmíněná série Habitation, která nabízí rumy destilované výhradně v alembiku, rumy plné síly bečky atd.). O společnosti Velier jsem psal dříve, zejména v prvním českém článku o destilerii Hampden (právě série Habitation Velier), takže doporučuji si ten článek přečíst.
Proč je tato série tak výjimečná? Jak se liší od běžných edic od Foursquare, včetně série Exceptional Casks? Možná začneme právě touto sérií.
Série Foursquare od Velier zahrnuje následující rumy: Foursquare 2006, Triptych, Principia, Destino (včetně Destino 70th Anniversary), Patrimonio, Plenipotenziario a nyní rum Foursquare Sassafras. To, co tyto lahve spojuje, je především výborná kvalita, kterou si získaly u rumových nadšenců po celém světě (osobně bych zařadil Principii mezi rumy, které na mě udělaly jedno z největších dojmů ze všech rumů, které jsem ochutnal). Dále jsou to lahve s vysokým obsahem alkoholu, obvykle kolem 60 %.
Třetím klíčovým faktorem, který ovlivňuje kvalitu těchto rumů a odlišuje je od běžných edic z domácí série Exceptional Casks, je značný podíl destilátu z alembiku v jejich směsi. Luca Gargano je velkým zastáncem rumů destilovaných výhradně v alembiku (jak ukazuje jeho série Habitation), zatímco Richard Seale preferuje tradiční směs alembiku s kolonovými destilacemi. Někde jsem se dočetl, že série od Velier obsahuje více alembikového destilátu, což znamená těžší a aromatické destiláty.
A konečně, třetím klíčovým prvkem této série je její omezený charakter. Obvykle se vyrobí pouze asi 6000 lahví na celý svět, což tuto sérii činí cenným objektem pro sběratele.
Rumy ve světovém šílenství
Tento omezený charakter byl jedním z důvodů, proč se cena rumů z této série na trhu zvedla. V období nízkých úrokových sazeb globální ekonomiky se zvýšenými peněžními zásobami hledá alternativní investiční příležitosti. A tato peněžní zásoba našla svou cestu do kvalitních alkoholů. Dříve to byla skotská whisky a bourbon. Nyní je na řadě rum. Ceny vzrostly, investoři vidí příležitost a aukce překvapují výškou cen starých rumů Foursquare a Caroni.
Tato horečka měla několik důsledků. Za prvé, ceny stoupaly i na primárním trhu. Poptávka na sekundárním trhu způsobila zvýšenou poptávku na primárním trhu po nových edicích. Cena jednoho z rumů z této série, například Principia, stoupla během 4 let z 2500 Kč na 4333 Kč za láhev Sassafras (i když je třeba poznamenat, že Sassafras je starší rum, což částečně vysvětluje vyšší cenu). Za druhé, přešli jsme od situace, kdy si rum můžeme klidně koupit v obchodě, k situaci, kdy je potřeba stále sledovat premiéry a rychle zakoupit lahve, protože jejich cena ihned po vydání roste.
Dalším vedlejším efektem bylo to, že stále méně lidí mělo možnost ochutnat tyto rumy. Lidé je často kupovali pouze jako investici, a proto neměli tendenci sdílet své poznatky s dalšími rumovými nadšenci. To vedlo k situaci, kdy Luca Gargano založil uzavřenou skupinu s názvem Velier Small Great Bottles. Tuto skupinu mohl na začátku vytvořit kdokoliv (dnes už pouze na selektivním základě).
Proč vznikla tato skupina? Mělo jít o vytvoření a distribuci vynikajících rumových lahviček od Velier v edicích o objemu 100 ml. Měly být téměř identickými kopiemi velkých edic, aby byly k dispozici rumovým nadšencům za “normální” cenu. S jedním omezením – tyto verze byly určeny ke konzumaci a každá byla individuálně označena a přiřazena k majiteli. Pokud by se někdo pokusil takovou láhev prodat, byl by ze skupiny vyloučen. A tato hrozba není prázdnou, protože jeden z členů již byl za prodej na aukci z grupy vyřazen. Při této příležitosti bych rád uznal tento skvělý nápad a jeho provedení, protože jsem viděl, jak velké úsilí a oddanost to vyžadovalo.
Takže mám tu čest být členem této skupiny a získat jednu z 1 100 lahviček první edice – rum Foursquare Sassafras. Rád se podělím o své dojmy z ochutnávky.
A co se týká samotného rumu…
Vždycky se zdá, že svět rumu se směje nad novými názvy rumů od Foursquare. Jako by Richard Seale používal náhodný výběr slov ze slovníku. Jak sám Richard říká, někdy je to rum, který definuje název, a jindy naopak. V tomto případě byla aromatickost rumu spojena s asociacemi na strom sasafras (který roste na Barbadosu) a který by měl být také intenzivně aromatický.
Pokud jde o výrobu, jedná se (jak lze vyčíst z etikety) o Single Blended Rum, což znamená směs alembikového a kolonového destilátu pocházejícího z jedné destilérie, v tomto případě samozřejmě Foursquare. Abych byl spravedlivý, jedná se o měděný alembik s dvojitou destilací a tradiční dvousloupový Coffey alembik.
Zajímavý je i proces zrání, protože prvních 3 let tráví rum v sudech po bourbonu (Foursquare nejčastěji používá sudy od Jacka Danielse), a poté dalších 11 let v sudech po koniaku. Jak Richard sám uvedl, jedná se o koniak z nejexkluzivnější oblasti, Borderies, a po sledování sociálních médií bych tipoval (ale je to můj odhad), že jde o koniak Camus.
Pro ty, kteří očekávali, že Sassafras bude pokračovatelem Foursquare 2006 (3 roky v sudech po bourbonu, 7 let v sudech po koniaku, stejný rok destilace – 2006), bych rád objasnil, že se jedná o stejný rum, který strávil 3 roky v sudech po bourbonu, a následně byl rozdělen na dva díly: jeden pokračoval v sudech po koniaku, druhý v sudech z Borderies.
Rum byl střízný v listopadu 2020 při plné síle bečky (100 % tropické zrání). Je označen jako Barrel Proof, i když je trochu upraven na 62 %.
Rum Foursquare Sassafras od Velier
Vzhled – živá, intenzivní, tmavá měděná barva
Vůně – silná a intenzivní paleta různých vůní, poměrně sladká, kakao, čokoláda, rozinky (s širokou škálou dalších sušených plodů) s prvky dubu, kůže a tabáku
Chuť – opět velmi intenzivní a překvapivá, první doušky z láhve byly pro mě velmi sladké, téměř bych řekl, že se jedná o dochucovaný rum. Při dalším ochutnávání se však objevila odlišná stránka rumu. Byla spíše kořeněná, pikantní, s lehkým vlivem koniaku (který je více patrný až ke konci), vše dobře vyváženo dřevem a jemnými ovocnými tóny, spíše pečenými nebo sušenými. Celkově to tvoří velmi zajímavou a hlubokou kompozici.
Dochuť – dlouhá, taninová, s výraznými tóny švestky a koniaku. Dokonce i když byl sklenice už trochu prázdná, stále se v ní udržoval krásný aroma.
Celkové hodnocení rumu Foursquare Sassafras od Velier:
- Vzhled: 1/1
- Vůně: 1,8/2
- Počáteční chuť: 0,9/1
- Chuť: 3,7/4
- Dochuť: 1,8/2
- Celkem: 9,2/10
Tento rum mě překvapil svými chutěmi, nabídl širokou škálu chutí a vůní ačkoliv je poměrně silný, pitelný. Je to velmi dobrý rum, když jsem ho ochutnal vedle rumu od jiného nezávislého výrobce, který jsem si oblíbil, rum Foursquare Sassafras ho jednoznačně překonal. Je lepší než Principia (který může posloužit jako určitý referenční bod pro celou sérii)? Asi ne. Je lepší než Plenipotenziario a Patrimonio (kde se hovořilo o mírném poklesu kvality)? Ano, je lepší. Stojí za to 4333 Kč nebo dokonce více? Těžko říct. Nemohu se s tímto růstem cen u nových edic od Foursquare a Velier smířit.
Tato recenze shrnuje charakteristiku rumu Foursquare Sassafras od Velier, jeho vzhled, vůni, chuť a dochuť. Tento rum je považován za výjimečný a nabízí širokou škálu chutí a vůní, ačkoliv je silný, je pitelný. Samozřejmě, cena a dostupnost tohoto rumu mohou být proměnlivé, a tak záleží na individuálních preferencích a možnostech konzumenta, zda se rozhodne tento rum ochutnat a zakoupit.