V roce 2015 butelkoval tento rum jako číslo 3 v řadě Exceptional Casks (ECS), vedle kultovních Port Cask a Zinfandel. A tehdy bylo obtížné najít na trhu něco zvláštního, co by bylo stojí za ochutnání. Dnes vidíme, jak tyto rumy na zahraničních fórech získávají postupně na popularitě a stávají se téměř fenoménem. Investoři, kteří doufají, že uloví jednorožce ve formě Foursquare 1998 (první edice ECS), což na aukcích dosáhlo šílených 45 tisíc korun za láhev, chtějí být součástí tohoto trendu. Podle mého názoru to však už nebude tak jednoduché (jako dříve?). Destilérka byla dříve specializovaná na výrobu rumu pro konzumaci, nikoli pro investice, a tyto lahve tak z trhu rychle mizely (protože byly výborné). A na investiční trh přišly v omezeném množství.
Nyní máme situaci, kde nové edice (které vycházejí ve velkém nákladu až 30 tisíc kusů, což je pro limitovanou edici hodně) jsou okamžitě kupovány širokou veřejností za účelem investice (na základě historických sazeb návratnosti z předchozích edic), a tedy nabídka těchto lahví je značně větší. Znamená to, že na těchto láhvích se nebude zas tak rychle vydělávat. Alespoň tak mi to připadá.
Čas na ochutnání
Ale dnes se nebudeme věnovat investicím. Zejména proto, že mně více jde o přístup, že rumy jsou určeny k pití, ne ke spekulacím. Bojím se, že investiční šílenství ovlivňuje ceny a vnímání kvality rumu, a to způsobem, který omezuje přístup k tomu, aby se s nimi pořádně pohostilo. Samozřejmě, pracuji v oblasti marketingu a nejsem naivní, že lidé tyto láhve budou otevírat, když na nich lze vydělat. Ceny budou růst. To je nevyhnutelné.
Protože se obvykle zabýváme tím, jak se dobře zataženým korkem či uzávěrem stane lahve s rumem, chtěl jsem se dnes zaměřit na čtyři různé verze z jednoho společného jména – Foursquare. “Pod mikroskopem” mám:
RL Seale’s 10 let, rum s charakteristickým tvarem láhve ve staré vinárně, který je trvale a pravidelně v prodeji (i když je u nás relativně obtížně k dostání) rum Foursquare 2007 a 2008, tedy dvě klasické verze ze série Exceptional Casks, vyzrálé v sudech po bourbonu, lahvované při plné síle nebo těsně pod touto hodnotou a rum Foursquare Plenipotenziario od známého dovozce – firmy Velier (vedené Lucou Garganem), pro niž Richard Seale občas lahvuje své speciální směsi v limitovaných edicích (abych připomněl předchozí jako 2006, Triptych, Principia, Destino nebo Patrimonio).
Rum RL Seale’s 10 let
Proč takový název, když destilérka je Foursquare? To je kvůli tomu, že firmou vlastnící destilérku s tímto jménem je firma…RL Seale. RL znamená Reginald Leon Seale, zakladatele firmy, která se dlouhá léta zabývala distribucí alkoholu, včetně míchání rumu. Proč tento koncept, že vedle vlajkových lodí Doorly’s a Frousquare existuje i jiná značka? Nevím, ale mnoho lidí je tím zmateno a překvapeno, že je to ve skutečnosti rum od Richarda.
Rum je velmi klasickým vyjádřením firmy i rumového světa obecně. Jedná se o směs rumů destilovaných v alembiku a v kolumně z melasy. Staraných minimálně 10 let v sudech, pravděpodobně bývalých sudech Jacka Danielse. Lahvovaný firmou s 46% alkoholu, což je hodnota, kterou Foursquare často využívá (například v nových, posílených verzích Doorly’s 3 a XO).
Vzhledově má rum přirozeně zlatou barvu. Jak víme, Richard Seale patří mezi významné odpůrce přidávání jakýchkoliv umělých přísad do rumu. Tento rum tedy neobsahuje žádné přidané cukry, umělé aroma ani sladidla. Maximálně by mohlo být přidáno trochu karamelu pro upravení a sjednocení barvy, což je povoleno v některých předpisech.
Vůně je jemná, příjemná a celkem klasická, jak bychom očekávali. Dominujícími tóny jsou dub, vanilka a karamel. Na chuťi je také lehce, jak u 46% rumu, ale stále má dostatek těla. Převažuje kolummní část vzhledem k blendu alembikového a kolummního rumu. Chuť je klasická s tóny karamelu, sušeného ovoce a vanilky, typickým pro rumy z Barbadosu, a také kokosem. Rum se zdá být poměrně snadno pitelný. Je suchý.
V dozvuku můžeme objevit trochu pepřového tónu. Je třeba zdůraznit výbornou destilaci, protože při 46% necítíme výrazný alkohol. Jedná se o velmi dobrý rum, který je ideální pro pití samotné nebo na výrobu koktejlů a stojí v rozmezí 800-1000 Kč.
Moje hodnocení rumu RL Seale’s 10 let:
- Vzhled: 0,8/1
- Vůně: 1,5/2
- Počáteční chuť: 0,8/1
- Chuť: 3,2/4
- Dozvuk: 1,7/2
- Celkem – 8,0 /10
Rum Foursquare 2007
Nyní se podíváme na řadu Exceptional Casks. První lahvička je číslo 10 z této série, což naznačuje, že byl destilován v roce 2007. Byl lahvován v březnu 2019, což znamená, že má 12 let. Jedná se o blend alembikového rumu (s dvojitým retortovým alembikem) a kolummního rumu (dvojitý Coffey kolummní alembik), zrálého v sudech po bourbonu. Stejně jako v předchozím případě, bází rumu je melasa.
Pokud jde o vůni, v porovnání s předchozím rumem je více hloubky a intenzity. Objevují se nové, poněkud ovocné tóny, takže bychom neměli spěchat, ale místo toho si vychutnat vývoj v chuti. Zůstává zde však společný rys s předchozím rumem. 2007 lze popsat jako pečlivou evoluci RL Seale’s. Opět je to klasika, nenajdeme zde miliony různých vůní, jak je tomu například u rumů z destilérie Hampden nebo Clairin. Vychází tu vůně rozinek, trochu broskví a znovu dubu, vanilky a karamelu.
V chuti je zřetelný kvalitativní skok, i když je tento rum o dvě léta mladší. Je mnohem živější, ačkoliv procenta alkoholu (59%, síla sudů) nejsou tak výrazná. Jsou zde silnější a hutnější chutě, větší podíl alembikového rumu a zdá se být trochu sladší než RL Seale, přičemž sladkost je přirozená, pocházející z chuti samotného rumu. Můžeme cítit vanilkové a kokosové tóny, pomerančovou kůru a něco koženého.
Dozvuk je velmi příjemný a dlouhý. Tento rum je tedy výborný a má vynikající poměr ceny a kvality.
Moje hodnocení rumu Foursquare 2007:
- Vzhled: 1/1
- Vůně: 1,7/2
- Počáteční chuť: 0,9/1
- Chuť: 3,8/4
- Dozvuk: 1,9/2
- Celkem – 9,3 /10
Rum Foursquare 2008 (vzorek 50 ml, výjimka, téměř 100% recenzí je z lahve 700 ml)
Nyní se dostáváme k zajímavému srovnání. Tento rum je o rok mladší než předchozí. Opět má 12 let zrání v sudech po bourbonu. Máme tak konkrétní důkaz, jak se mohou lišit různé ročníky. Jedna neznámá, kterou Master Distiller nezveřejňuje, je podíl alembikové složky v každém ročníku. Toto je často klíčový faktor, který může způsobit jemné odlišnosti mezi jednotlivými edicemi a také mezi edicemi destilovanými speciálně pro firmu Velier, o nichž bude řeč za chvíli.
Co se týče vůně, je velmi podobný roku 2007, i když existují jemné rozdíly. Zde se zdá, že broskvové tóny jsou výraznější. Chuť je zase výraznější. Pro mě je tento rum více rozrušený, mnohem více se zdá být alkoholický, je pepřový a suchý. Má více dubových tónů a zdá se být méně vyvážený. Ostatní chutě se nakládají, což je zřejmé, protože základní výrobní složka je podobná.
Dozvuk je také dlouhý, ačkoli se zdá být více minerální.
Necháme-li stranou rozdíly, které lze cítit, rum je velmi dobrý. Při přímém srovnání si mě získal rum Foursquare 2007 více svou vyvážeností a teplejším aroma. To však neovlivňuje hodnocení, protože rum Foursquare 2008 je také velmi dobrý a zdá se, že rozdíl v přístupu závisí více na denní náladě nebo pořadí ochutnávání. Pro mě je vítězem z morálního hlediska dnešního duelu rum Foursquare 2007 díky své vysoké kvalitě a ceně, která je mnohem přijatelnější.
Moje hodnocení rumu Foursquare 2008:
- Vzhled: 1/1
- Vůně: 1,8/2
- Počáteční chuť: 0,8/1
- Chuť: 3,6/4
- Dozvuk: 1,8/2
- Celkem – 9,0 /10
Velier Foursquare Plenipotenziario (vzorek 75 ml)
Tentokrát se vydáme trochu dál než Barbados, konkrétně do Itálie. Tam sídlí firma Velier, o které jsem již psal v recenzi fenomenálního rumu z řady Habitation Velier. Stručně řečeno, italský dovozce s jedním z nejvlivnějších osobností v rumovém světě na čele – Lucou Garganem. Firma, pro kterou velké osobnosti tohoto světa butelkují své speciální směsi v omezených edicích. Nemůžeme nezmínit poslední edici Appleton Estate (série Hearts), jedinou 100% alembikovou sérii této destilérie, kterou právě pro Velier vydali.
Mezi těmito skvosty je samozřejmě i Foursquare, který již několikrát vydal velmi úspěšné edice (aha, Principia!). V čem jsou odlišné? Samozřejmě ve svém charakteristickém balení pro Velier. Liší se také sériovostí – jednorázové edice s omezeným počtem lahví, až 6000 ks (poslední – Patrimonio a Plenipotenziario, předchozí méně). Dále jsou odlišné v tomto magickém prvcích těžkých směsí z alembikového destilátu. Luca Gargano má rád balení 100% alembiků. Richard Seale na druhé straně upřednostňuje směsi alembikového a kolummního rumu. Takže máme v případě Velier směs, ale cítíme, že to jsou ty nejtěžší, intenzivní směsi, kde je převaha alembikového rumu. Navíc máme zde vždy vysokou alkoholovou sílu, což není u ECS.
Tyto faktory se spojují do značně nákladného produktu. Abychom si mohli takovou lahev pořídit, musíme dát zhruba 3200-3800 Kč (což je zhruba dvojnásobek ceny Foursquare Exceptional Casks). A ne každý může tuto lahev získat, protože poptávka po ní je tak velká, že národní dovozci musí soutěžit o její rozdělení na svých trzích (náklady na distribuci Plenipotenziario od Velier k dovozcům byly vyprodány během 24 minut, nebo něco podobného). A na těchto trzích již čeká mnoho zájemců o koupi (viděl jsem několik kusů na českém trhu na dnešek).
Rum Foursquare Velier Plenipotenziario je také 12 letý (z roku 2007) a zraje v sudech po bourbonu. Je lahvován s 60% alkoholu. Na etiketě najdeme informaci, že se jedná o směs heavy & light, což znamená směs alembikového a kolummního rumu.
Na začátku se zdá být aroma mírně stlumené, ale dejte mu chvilku, aby se hezky rozvinulo. Je to dobrý příklad toho, jak starý alkohol může hezky rozkvést v sklenici po styku s vzduchem a trochou míchání. Najdeme zde krásné lehké medové tóny, ačkoli je zde také cítit, že je těžší a více olejovitý než dřívější ECS.
Když přistoupíme k chuti, jdeme ještě o krok dál. Tento rum je určitě lepší než rok 2008. Trochu také překonává rok 2007, což vede k otázce ohledně poměru kvality a ceny. Zde máme více tabákových a kůžových tónů. Rum je koncentrovanější a zdá se být nejvýraznější chutí (znamená to, že chuť je jiná než aroma, nemám na mysli kvalitu). Kromě toho má tato edice nové a překvapivé tóny (kůže, tabák).
Ochutnával jsem rum Foursquare Velier Plenipotenziario dvakrát. Pamatuji si, jak mě při prvním ochutnání zklamal, zřejmě jsem měl příliš velká očekávání. Měl jsem v paměti Principii a úžasný wow efekt, který způsobila. Ale během té doby jsem si na Foursquare asi zvykl. Nyní, při přímém srovnání, mám konkrétní důkaz jeho kvality. Možná je to také důkaz, že ochutnání na základě jednoho vzorku může způsobit falešný dojem a rumu je třeba dát více šancí, aby byl řádně hodnocen.
V každém případě je Plenipotenziario v současné době bezesporu vynikajícím rumem a zasluhuje si vysoké hodnocení. A nejlepším v dnešní recenzi. Je to něco, co si můžete otevřít na zvláštní příležitost. Je však hodno své ceny? Pokud bych měl volit, pravděpodobně bych dal přednost dvěma láhvím z roku 2007 a nějaké přídavky na Cuba Libre. Proto bych jako morálního vítěze tohoto souboje vybral právě rum Foursquare 2007 díky své velmi vysoké kvalitě a mnohem přijatelnější ceně.
Moje hodnocení rumu Foursquare Velier Plenipotenziario:
- Vzhled: 1/1
- Vůně: 1,8/2
- Počáteční chuť: 0,9/1
- Chuť: 3,8/4
- Dozvuk: 1,9/2
- Celkem – 9,4 /10
Shrnutí
Rum RL Seale’s 10 yo je vhodný pro každodenní pití a skvělé koktejly, a v cenové kategorii do 1000 Kč je to skvělá volba. Nicméně stojí za to přidat několik stovek až tisíce korun (v závislosti na verzi), abyste ochutnali edice z řady Exceptional Casks. A verze od Velier jsou to nejlepší. A mají také nepopiratelný investiční potenciál, což je něco navíc k jejich vynikající kvalitě.
Tak či onak, dnešní seance s čtyřmi rums mě utvrdila v tom, že úroveň Richarda Seala a jeho týmu je stále velmi vysoká.