Víte, proč se tequila pije se solí a citronem? Není to jediný způsob

Dnes odpovíme na otázku, která trápí mnoho lidí. Tedy alespoň fanoušci tequily. Přemýšleli jste někdy, proč barman při objednávce tohoto nápoje k němu dává talířek s citronem a solničku?

Tequila pochází z Mexika a má bohatou historii. Za tu dobu se její kvalita vyvinula do podoby, v jaké si ji lidé před několika desetiletími jen stěží dokázali představit. Vyrábí se z rostliny zvané agáve. Než si můžete vychutnat jeho chuť na jazyku v tekuté formě, musí být zpracován a projít celým výrobním procesem.

Proč sůl a citron?

Tradičním zvykem, alespoň u nás, je pít tequilu se solí a citronem. Na část ruky mezi palcem a ukazováčkem si nasypete několik zrnek soli. Olíznete je, dáte si panáka tequily a zakousnete se do citronu. Zvládnutí tohoto postupu z vás však neudělá skutečného Mexičana. V rodišti tequily se totiž tento nápoj pije úplně jinak. Umí si ho vychutnat a považují ho za podobný zážitek jako my Češi pivo.

Zvyk pít tequilu se solí a citronem pochází z Ameriky. Souvisí to s levnými značkami, které zde byly k dostání v období prohibice. Často měly poněkud hořkou a nepříjemnou chuť. Američané se proto snažili přijít na to, jak to zamaskovat. Úkolem soli je tedy odvést pozornost našich chuťových buněk od hořkosti a úkolem citronu je neutralizovat slanou chuť. Tato metoda je pro mnoho lidí opravdu přijatelná a nevyvolává u nich husí kůži v levných nápojích. Platí však pouze pro stříbrnou tequilu. U zlaté tequily vyměníme sůl za skořici a citron za pomeranč.

Teplé, v kombinaci s pivem nebo jinými možnostmi

Sůl, citron, skořice nebo pomeranč nejsou zdaleka jediné možnosti. Mexičané říkají, že byste měli pít tequilu tak, jak ji máte rádi, ať už je vyrobena z čehokoli. Sami ji pijí teplou, po malých doušcích a zapíjejí ji velkým množstvím vody. Zkoušet tuto metodu s levnou značkou je jako koupit diamantový prsten pro svou vyvolenou od Vietnamce na tržnici a doufat, že řekne ano. Stručně řečeno, dost naivní.

Pokud chcete ochutnat tequilu jako praví Mexičané, doporučujeme sáhnout po kvalitních značkách, jako je Patrón tequila.

Mezi další způsoby pití ve světě patří například to, že si do piva hodíte panáka tequily. Obvykle se také zapíjí limonádou, rajčatovou šťávou s chilli nebo sangrií. Lze ji také použít do různých míchaných nápojů.

Alkoholický
Logo
Porovnejte položky
  • Total (0)
Porovnejte
0
Shopping cart