Napadlo vás někdy, že můžete zbohatnout na alkoholu? Představte si, že byste mohli vydělat tisíce korun (nebo i víc?), které jste za svůj oblíbený nápoj v průběhu let utratili. Stejně jako u nemovitostí, akcií, kryptoměn nebo zlata můžete nákupem dobré láhve vydělat slušnou sumu. Investice do alkoholu však není pro každého a vyžaduje trpělivost.
Alkohol jako investiční příležitost
Lidstvo je s alkoholem spojeno od nepaměti. První zmínky o kvašených nápojích pocházejí z mladší doby kamenné. Stejně tak má obchod s alkoholem dlouhou tradici a historii. Přesto se v žádném případě nejedná o jeden z nejrychleji rostoucích segmentů akciového trhu. Alkoholový průmysl ovládá několik gigantů, kteří jsou pomalí, ale vytrvalí.
Pokud se však chcete ponořit do vod luxusních lahví a nevadí vám trochu „sedět na hodnotě“, investice do tekutého zlata může být pro vás to pravé. Je vhodný i pro investory, kteří rádi diverzifikují své portfolio. Existují dva běžné způsoby zhodnocování peněz. Nákupem akcií nebo nákupem, držením a prodejem limitovaných a archivních lahví. Podívejme se společně na jejich rozdíly.
Na trhu hříšných činů
Chcete vlastnit několik hříšných akcií? To je známý název pro akcie společností, které prodávají alkohol. Hříšné akcie však najdete i ve společnostech z tabákového, hazardního, marihuanového a sexuálního průmyslu. A člověk je jednou takový, že ho láká vše, co je zakázané nebo hříšné. Paradoxně je investice do akcií likérky prakticky stejná jako investice do akcií jiných značek nebo společností.
Nejprve si vyberete společnost, do které chcete investovat. V oblasti alkoholu působí několik velkých hráčů. Nejsilnější je LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, která vlastní značky jako Moët Chandon, Hennessy, Dom Pérignon a další. Pak známe například Diageo (Johnnie Walker, Smirnoff, Tanqueray) nebo Pernod Ricard (Absolut, Beefeater, Chivas Regal nebo Jameson). Poté si vyberete platformu, přes kterou akcie nakoupíte, zaregistrujete se a provedete transakci ve vámi zvolené výši.
Nákup exkluzivních lahví
Druhou nejčastější možností je nákup, skladování a prodej konkrétních lahví. Můžete investovat do vína, šampaňského, vodky, rumu, koňaku nebo tequily. Na trhu však dominuje whisky. Výhodou je, že skladováním nestárne. U vína je tomu naopak, jeho chuťový profil se stárnutím v láhvi mění – k lepšímu i k horšímu. Můžete si koupit přímo cenné vintage kousky nebo nové limitované edice.
Když se láhev v průběhu času dostatečně zhodnotí, následuje prodej. Nejčastěji se tak děje na aukcích, kam se sjíždějí sběratelé a obchodníci z celého světa. Podle investičního portálu WhiskyInvestDirect můžete na osmileté skotské whisky vydělat až 15,4 % ročně. Údaje vycházejí z průměru historických výnosů za období 2011-2020 a předpokládají, že whisky byla zakoupena nová. Pro lepší představu, meziroční růst cen nemovitostí ve Spojeném království v roce 2021 činil přibližně 18 %.
Nejdražší láhve whisky v aukci
Donedávna byla nejdražší draženou lahví whisky Macallan Fine and Rare 60 Year Old. V roce 2019 se v londýnské aukční síni Sotheby’s prodal za rekordních 1,9 milionu dolarů. Je považována za první z řady Macallan Fine and Rare – kolekce 57 jednosladových whisky vyráběných v palírně po dobu osmi desetiletí. Dodnes je to nejvyhledávanější sbírka whisky.
Zvláštní zmínku si však zaslouží společnost Craft Irish Whiskey Co, která letos na Den svatého Patrika překonala všechny rekordy. Limitovaná kolekce Emerald Isle ve spolupráci s Fabergé se prodala za neuvěřitelné 2 miliony dolarů. Přestože je technicky nejdražší whisky, nemůže si tento titul nárokovat v plné míře. Velkou část hodnoty totiž tvoří zlaté, smaragdové a safírové ozdoby.
Sada obsahuje ne jednu, ale hned dvě lahve whisky Emerald Isle od společnosti Craft Irish Whiskey Co. Tato vzácná 30letá whisky je nejstarší existující třikrát destilovanou irskou jednosladovou whisky. Kolekce Emerald Isle je inspirována sedmi divy Irska, a proto bylo vytvořeno pouze sedm exkluzivních sad. Očekává se, že zbývajících šest sad bude v prodeji příští rok.
Zlatá pravidla investování do whisky
Zní to krásně, že? Asi je lepší koupit karton whisky než další byt za šílenou cenu. Ale tak snadné to nebude. Trh s alkoholem je stejně tak vystaven krizím, vnějším vlivům a nejistotě. Podle Matthewa Fergussona-Stewarta, bývalého několikaletého ambasadora značky Glenfiddich, byste se měli řídit několika zásadami:
- Poznejte svou whisky. Na trhu existují falešné výrobky, od pravých lahví naplněných jiným typem nápoje až po falešné etikety a vymyšlené značky. Znalost odvětví vám pomůže minimalizovat riziko špatného nákupu.
- Lahve skladujte správným způsobem. Whisky vždy uchovávejte ve svislé poloze a zátkou nahoru. V opačném případě by mohlo dojít ke znehodnocení korku i samotného obsahu, který by mohl také vytéct.
- Mějte plán. Pokud neprodáváte, nic nevyděláte. Investiční žraloci a sběratelé whisky svůj trh dobře znají a je možné, že za láhev nezaplatí přemrštěnou částku. Stojí za to zvážit fondy nebo investovat do lahví, které kupují i luxusnější bary nebo restaurace.
- Láska k whisky. A myslete pozitivně. I když se něco pokazí a obchod nevyjde, na konci dne máte stále kvalitní láhev, jejíž obsah si můžete vychutnat.
A poslední rada je k nezaplacení. V podnikání jde v podstatě vždy o jednu věc. Udělejte z toho oboustranně výhodnou situaci! Nebo akt-akce?